Projekt »Šolski EKO vrtovi«
Na OŠ Puconci delujemo v okviru zeliščnega krožka. Poleg šole stojijo EKO učilnica, permakulturni vrt, sadovnjak, njiva in čebelnjak. Tudi podružnični šoli Mačkovci in Bodonci in vse enote vrtcev gojijo ljubezen do narave na svojih vrtovih. Našim učencem želimo z novimi znanji privzgojiti ljubezen in skrb do narave s pravilnimi pristopi, na ekološki način od semena do pridelka. Z urejenim šolskim vrtom pripomoremo k ozaveščanju učencev, staršev in občanov za varovanje okolja in zdrav način življenja. V šolskem letu 2017/18 bo na matični šoli deloval zeliščni krožek in šolski EKO vrtovi pod mentorstvom Ive Kosednar in v okviru podaljšanega bivanja. Tako se bo v delo projekta vključevalo veliko učencev različnih starostnih skupin. Veliko smo in bomo delali na šolskem vrtu, nabirali zelišča, jih sušili in izdelovali čajne mešanice, naredili različne tinkture, mazila, olja itd. Seveda se bomo seznanili tudi z zdravilnimi učinki posameznih rastlin. Naredili bomo razstavo o zeliščih na našem vrtu (meta, melisa, drobnjak, pelin, ognjič, materina dušica, dobra misel, žajbelj, sivka itd.). Vsako leto znova imamo veliko novih idej, ki jih bomo po korakih skušali tudi uresničevati. S pomočjo pridnih rok otrok so nastale številne gredice, žuželčji hoteli, narejeni številni napitki, čaji, sokovi, in še marsikaj uporabnega. Ogromno otrok danes vse več časa preživi v računalniških svetovih, neposrednega stika z naravo in tudi s pridelavo hrane pa imajo vse manj. Le kako naj jim v šoli pomagamo, da bodo čutili in razumeli pomembnost narave, varstva okolja in medsebojnega sodelovanja, če tega stika več nimajo? Otroci, ki živijo na podeželju ali celo na
kmetijah, pa pogosto ne vedo, kako lahko hrano pridelujemo ekološko. 

Šolski EKO vrt je sodoben učni pripomoček in čudovita popestritev šolske okolice ter zanimiv učni poligon za otroke – spoznavanje rastlin, pridelkov, vrtnih prebivalcev, procesov v naravi in tudi rokovanje z orodjem in zemljo.

 

 

(Skupno 68 obiskov, današnjih obiskov 1)