Projekt »Šolski EKO vrtovi«

Šolski EKO vrt je sodoben učni pripomoček in čudovita popestritev šolske okolice ter zanimiv učni poligon za otroke – spoznavanje rastlin, pridelkov, vrtnih prebivalcev, procesov v naravi, kot tudi rokovanje z orodjem in zemljo. Zraven šole stojijo EKO učilnica, permakulturni vrt, visoke grede, čutna pot, učilnice na prostem, sadovnjak, njiva in čebelnjak. Tudi podružnični šoli Mačkovci in Bodonci ter vse enote vrtcev gojijo ljubezen do narave na svojih vrtovih. Z novimi znanji želimo našim učencem privzgojiti ljubezen in skrb do narave s pravilnimi pristopi, od semena do pridelka  na ekološki način. Z urejenim šolskim vrtom pripomoremo k ozaveščanju učencev, staršev in občanov za varovanje okolja  in zdrav način življenja. V šolskem letu 2019/20  bomo na matični šoli delovali v okviru podaljšanega bivanja. Tako se bo pri delu projekta vključevalo veliko učencev, različnih starostnih skupin. Aktivni smo skozi celo šolsko leto. Velik pomen pa namenimo Dnevu zemlje, 22.4.. Že vrsto let ob tem dnevu organiziramo neformalno srečanje s starši, starimi starši in širšo lokalno skupnostjo. Izvedejo se številne delavnice na temo ekologije, zdravja, gibanja, osebnostne rasti, podnebnih sprememb, kulinarike, permakulture, sledi se načelom eko vrtnarjenja. Skozi celo leto  bomo veliko delali na šolskem vrtu, nabirali zelišča, jih sušili in izdelovali čajne mešanice, zeliščne soli, naredili različne tinkture, mazila, olja, kisi, …Seveda se bomo seznanili z zdravilnimi učinki posameznih rastlin. Naredili  razstavo o zeliščih na našem vrtu (meta, melisa, drobnjak, pelin, ognjič, materina dušica, dobra misel, žajbelj, sivka,…) Vsako leto znova imamo veliko novih idej, ki jih bomo po korakih tudi skušali uresničevati. S pomočjo pridnih rok otrok so nastale številne gredice, žuželčji hoteli, visoke grede, narejeni številni napitki, čaji, sokovi,  in še marsikaj uporabnega.

Spletna stran: http://www.solskiekovrt.si/

 

 

(Skupno 130 obiskov, današnjih obiskov 1)