Pred 20. leti sta OŠ Komen in OŠ Dutovlje prvič organizirali likovni natečaj Po Fabianijevih poteh. Likovnemu natečaju se je pred 14. leti pridružil še geografski natečaj, Ustvarjalna predstavitev mojega kraja. Zaključek je potekal v Štanjelu, s slavnostno podelitvijo, v mesecu oktobru.

Na natečaju je sodelovalo 52 osnovnošolcev in dijakov iz sedemnajstih osnovnih in srednjih šol. Strokovna komisija je opravila izbor najboljših, kjer se je pri ocenjevanju naslanjala na delo Maksa Fabianija, ki je pri raziskovanju svojega kraja skušal najti tudi njegovo dušo. Na natečaj smo iz naše osnovne šole poslali dve predstavitvi v obliki elektronskih prosojnic, in sicer predstavitev o Šalamencih, ki so jo pripravile Zala, Lana in Ela ter Ninino predstavitev Püjtrova bližnjica. Obe predstavitvi sta prejeli bronasto priznanje.

Za uspeh njim čestitamo ter želimo uspešno raziskovanje še naprej.