KNJIŽNICA

Šolska knjižnica oskrbuje učence in učitelje s knjižničnim gradivom, ki je potrebno za izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov in drugih dejavnosti na šoli. Vzgaja in oblikuje učenca v bralca in samostojnega uporabnika knjižničnega gradiva, informacijskih virov in knjižničnih pomagal. Knjižnica je namenjena učencem šole in zaposlenim v šoli in vrtcih. Vsak učenec postane član šolske knjižnice ob vstopu v 1. razred. V šolski knjižnici je približno 18.000 knjižnih enot, ki se nahajajo v knjižnici na centralni šoli, na obeh podružnicah in v posameznih učilnicah. Gradivo je postavljeno po sistemu  prostega pristopa, kar pomeni, da učenci sami brskajo po knjižnih policah in si izbirajo knjige. Na razpolago so leposlovne in strokovne knjige za učence in učitelje. Poleg tega so za uporabo pri pouku na voljo DVD-ji, videokasete, avdiokasete in zgoščenke. Učencem in učiteljem so na voljo tudi številne revije, ki  pa se učencem ne posojajo domov. V knjižnici poteka poleg nabave, obdelave gradiv in izposoje tudi bibliopedagoško delo z oddelki in skupinami, pripravljajo se razstave in knjižne uganke. Knjižničarka je zadolžena tudi za zbiranje naročil za mladinski tisk in razdeljevanje le-tega.

V sklopu knjižnice je čitalnica z dvajsetimi sedeži in bralni kotiček s sedežno garnituro in sedeži za 12 do 18 učencev (odvisno od starosti otrok).

Knjižnica je odprta od 7.30 do 14.15, razen takrat, ko je knjižničarka odsotna (npr. zaradi izposoje na podružnicah, izobraževanja, …), ali v knjižnici potekajo kakšne dejavnosti. Knjige si učenci lahko izposodijo ali vrnejo v spodaj navedenem času:

OŠ Puconci

• vsak dan od 7.35 do 7.50;
  • v ponedeljek, četrtek in petek od 10.35 do 14.10;
  • v torek in sredo od 10.35 do 11.45;

POŠ Bodonci

• v torek od 12.30 do 13.45;

POŠ Mačkovci

• v sredo od 12.30 do 13.45.

Rok izposoje je za leposlovna dela 14 dni, strokovno gradivo (npr. enciklopedije, priročniki) pa se izposoja za 7 dni. Določeno gradivo je namenjeno le uporabi v knjižnici. Če učenec  izposojenega gradiva ne vrne pravočasno, izgubi pravico do izposoje, dokler gradiva ne vrne. Gradiva, izposojenega v šolski knjižnici, učenec ne sme izposojati drugim osebam. S knjižničnim gradivom je potrebno ravnati skrbno. Če je učenec izgubil, uničil ali poškodoval gradivo, ga mora nadomestiti z enakim novim. Če takšnega gradiva več ni možno kupiti, učenec prinese podobno gradivo enake vrednosti.

Učbeniški sklad

Iz učbeniškega sklada si učenci izposojajo komplete učbenikov za posamezne razrede. Vsi prvošolci si poleg učbenikov izposodijo še delovne zvezke. Izposoja je za učence brezplačna, stroške učbeniškega sklada krije Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Gradivo iz učbeniškega sklada so si za tekoče šolsko leto izposodili vsi učenci. Učenci so dolžni imeti gradivo iz učbeniškega sklada ovito, ne smejo pa ovitkov lepiti na knjige. Če učenec ob koncu šolskega leta vrne poškodovan ali uničen učbenik, oziroma ga sploh ne vrne,  je dolžan plačati odškodnino, ki jo določa Pravilnik o upravljanju učbeniških skladov. Skrbnica učbeniškega sklada je knjižničarka, pri razdeljevanju in vračanju učbenikov pa ji pomagajo učitelji.